-باغ ارم شیراز -باغ عفیف آباد (گلشن) -مسجد نصیرالملک -پاسارگاد (مقبره کورش ) -حافظیه (مزار لسان الغیب) | hafeziyeh -بازار وکیل | Vakil Bazaar - باغ موزه نارنجستان قوام | Narenjestan e Ghavam -غار قلعه بندر -غار قلعه بندر -باغ دلگشا -آرامگاه شاهچراغ (آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع) ) | Shah Cheragh -دروازه قرآن -ارگ کریم خانی -آرامگاه سعدی (سعدیه) | Tomb of Saadi -آرامگاه خواجوی کرمانی -سرای مشیر (سرای هنر) -حمام وکیل -موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز -گردشگاه هفت برم -دارالسلام شیراز -چشمه جوشک -مسجد وکیل -هتل سنتی نیایش | Niayesh Hotel -موزه پارس -رکن آباد -دریاچه قره آغاج -باباکوهی | Babakoohi -غار چاه دختر -پارک قلعه بندر

باغ ارم شیراز:

این باغ یکی از زیباترین باغ های ایران می باشد و الان هم به عنوان باغ گیاه شناسی در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد. ساختمان اصلی باغ دست خاندان ایلخانی بوده اما در دوره ناصرالدین شاه، حاج نصیرالملک شیرازی باغ را خریداری می کند و ساختمانی که الان هم موجود است را در سال ۱۳۱۱ قمری بر اساس بنای اصلی می سازد. سروهای سر به فلک کشیده، درختان مرکبات و آبشارهای باغ ارم به علاوه تالار عمارت که با دو ستون پابرجاست خیلی دیدنی هستند. نهر آب مستقیم از این تالار می گذرد و کاشی های رنگین دیوارها و کف تالار رو پوشانده است. کپیژ کاری از معماری دوره ساسانیان و دوره هخامنشیان رو می شود توی بعضی از بخش های باغ دید.


باغ عفیف آباد (گلشن):

باغ عفیف آباد یکی از زیباترین باغ های تاریخی شیراز می باشد, این باغ در دوره صفویه از باغ های مهم و گردشگاه پادشاهان بوده و در این دوران این باغ توسط شاهان صفوی مورد استفاده قرار می گرفته است. این باغ نمونه کاملی از هنر گل کاری ایرانی می باشد. سازنده عمارت باغ، میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم است. این باغ در یکی از مناطق عیان نشین شیراز قرار دارد و شامل یک کاخ سلطنتی، موزه سلاحهای قدیمی و یک باغ ایرانی است که همگی برای بازدید همگانی فراهم هستند.

مسجد نصیرالملک 

این مسجد به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده, ساخته شده است و معماریش هم کار محمد حسن معمار بوده که مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی طول کشیده است.واقعا" زیبا و چشم نواز می باشد. توصیه میکنم اگه شیراز رفتید دیدن این مسجد فوق العاده زیبا رو که توی محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته از دست ندهید و از تماشاش لذت ببرید! مسجدی که شاید زیباترین مسجد شیراز می باشدو تماشای آن با شیشه های رنگی، طاق های بلند و کاشیکاری های زیبایش، از آرزوهای هر جهانگردی به حساب می آید.

پاسارگاد (مقبره کورش)

کورش کبیر به عنوان بنیانگذار سلسه هخامنشی در سال ۵۴۶ قبل از میلاد مسیح، پایتخت جدید فرمانروایی قدرتمند خود را در ۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز کنونی به نام پاسارگاد ساخت. در طول تاریخ از پاسارگاد جز مقبره کورش، که اکنون در سه کیلومتری غرب جاده شیراز – اصفهان واقع شده است، اثری باقی نیست. در کاوش های باستان شناسی به این نتیجه رسیدند که در ساخت پاسارگاد ترکیبی از معماری های آناتولی و بین النهرین و ایران به صورت ماهرانه با یکدیگر تلفیق شده است

حافظیه (مزار لسان الغیب) 

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، غزل سرای بزرگ، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب و ترجمان الاسرار، در آغاز سده هشتم هجری در شیراز متولد و در سال ۷۹۲ ه. ق. در شیراز درگذشت. حافظ ،قرآن را بنابر گفته خود، بر چهارده روایت، از بر بوده و از این رو حافظ خوانده شده. وی علاوه بر جایگاه بسیار والایی که در شعر فارسی داره، جایگاه بالایی نیز در زمینه ادبیات عرب داره. این مکان به یکی از اصلی ترین جاذبه های تفریحی و توریستی در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازهٔ قرآن معروفه که هم اهالی هم مسافران ساعات خوشی رو آنجا تجربه می کنن

 

بازار وکیل 

آدرس: ایران - فارس - شیراز خیابان لطفعلی خان زند - محله (درب شاهزاده) جنب مسجد جامع وکیل

کنار مسجد جامع وکیل بازار بزرگی هست که به دستور کریم خان زند و درست وسط شهر شیراز ساخته شده است.مسیرهای توی این بازار همدیگه رو قطع می کند یعنی یه رشته مغازه شمالی – جنوبی و یه رشته حجره شرقی – غربی دارد. به همین دلیل درست وسط بازار یه چهار سو یا چهار سوق بلند با پنج تا در بزرگ و ۴ تا کاروانسرا هست. عریض بودن مسیر بازار به علاوه معماری خیره کنندش و ایجاد امکانات تهویه طبیعی هوا با اتاق های ضربی یه اثر تاریخی دوست داشتنی ساخته است. در چهار سوق بازار وکیل، روی یه هشتی بزرگ اتاق ضربی خیلی بزرگ و مرتفعی ساخته شده که از شاهکارهای معماری به شمار می رود ، نکته جالب در مورد این اتاق اینکه با این که بیشتر از دویست سال از عمر اون می گذرد، اما کوچک ترین شکافی بر نداشته است.
بازار وکیل توسط سازمان میراث فرهنگی در تیر ۱۳۱۵ به ثبت رسیده است.

 

 

باغ موزه نارنجستان قوام

آدرس: ایران - فارس - شیراز خیابان لطفعلی خان زند، در محله درب شیخ

خاندان قوام الملک صاحبان اصلی این نارنجستان بودند که هنوز هم به اسم قوام شناخته می شود. در زمان قاجاریه این باغ محل حل اختلاف رعیت ها و برگزاری نشست های بزرگان و شاهزاده ها بوده است.بد نیست بدونید حکومت فارس به مدت چند قرن در دست خاندان قوام الملک بوده و عمارت اصلی اینجا بسیار زیباست و این که در حیاط بزرگش این همه درخت نارنج هست لطافت خاصی به فضا می دهد. روی سنگهای قرینه پایین دیوار عمارت می شود شکلهای شیر ، گور و سربازان هخامنشی و مبارزه با موجودات افسانه ای رو دید. می شود گفت این بنا یکی از شاهکارهای دوره قاجاریه است چون پر از آینه کاری ، نقاشی ، کاشیکاری ، گچبری و منبت کاریه. ابراهیم خان قوام الملک این بنا رو در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به دانشگاه شیراز هدیه داد و الان دانشکده هنر معماری شده است.

 

 

باغ دلگشا

آدرس: ایران - فارس - شیراز در نزدیکی آرامگاه سعدی

نزدیک آرامگاه سعدی یه باغ تاریخی ۶ هکتاری هست که مال دوره حکومت ساسانیانه.آب چشمه قنات آرامگاه سعدی به این باغ می رسد و درختاش و آبیاری می کند. این جا یه باغ نارنجه و فضای فوق العاده ای دارد. عمارت وسط باغ هم یادگار زمان قاجاریه است. 

آرامگاه شاهچراغ (آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع) ) 

آدرس: ایران - فارس - شیراز خیابان حضرتی

آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع) یا شاهچراغ که برادر امام رضا (ع ) هست، در دوره اتابکان فارس، یعنی قرن ششم هجری قمری ساخته شده. البته مرقد سید میرمحمد، برادر شاهچراغ هم در همین مکانه. در سال ۷۴۵ قمری ملکه تاشی خاتون مادر حاکم فارس، بارگاه رو بهسازی کرد و علاوه بر ساخت مدرسه ای در این مکان، محلی برای استراحت و اطعام مسافران و البته گنبدی بزرگ هم ساخت .شاه اسماعیل صفوی هم در سال ۹۱۲ قمری دستور بهسازی این آرامگاه رو داد. 
توجه به این مکان در زمان نادرشاه هم بود و باعث شد تا کل بنا مرمت و قندیل طلایی از زیر گنبد آویزان بشه. در زلزله سال ۱۲۳۹ قمری شیراز، این آرامگاه به کلی مخروبه شد. بعد از زلزله، قندیل طلای۷۲۰ مثقالی اهدایی نادرشاه رو فروختن تا آرامگاه رو بازسازی کنن. این مکان زیارتی علاوه بر جنبه مذهبی ،جنبه تاریخی زیادی بین اهالی داره.مسافران خارجی و داخلی زیادی از زیبایی های این مکان لذت می برند

 

 

 


.