-آتشکده یزد (زرتشتیان) -عمارت خانه پدری یزد -باغ دولت آباد -خانه تاریخی شاه شجاع (خانه رشتیان، هتل سنتی یزد) -مجموعه امیر چخماق -موزه آب (خانه کلاهدوز) -مسجد جامع یزد -موزه قصر آیینه و روشنایی -میدان امیر چخماق -مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) -پارک کوهستان یزد -مهمان خانه فروردین -میدان امیر چخماق -بافت تاریخی یزد

آتشکده یزد (زرتشتیان)

آدرس: ایران - یزد - یزد خیابان آیت الله کاشانی، کوچه آتشکده

آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهراست. ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده، از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد بشوند. آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنزه و شخصی به اسم «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن اون می باشد. بازدیدکنندگان این آتشکده می توانند این آتش همیشه فروزان رو از پشت دیوار شیشه ای ببینند. آتشی که درون این آتشکده می­سوزد، بیشتر از ۱۵۰۰ ساله که روشن می ماند . این آتش فروزه ای ست از آتش آتشکده کاریان در لارستان که به عقدای یزد آورده شد و نزدیک به ۷۰۰ سال در اونجا روشن نگه داشته شد و بعد در سال ۵۲۲ از عقدا به اردکان برده شد و نزدیک به ۳۰۰ سال هم در اردکان یزد بود و در سال ۸۵۲ از اردکان به این شهر برده شد. نخست در محله ای به نام «خلف خان علی» در خانه یکی از موبدان بزرگ به اسم «موبد تیرانداز آذرگشسب» نگهداری می شد و در سال ۱۳۱۳ پس از ساخته شدن این آتشکده به درون اون برده شد.

آتشکده یزد (زرتشتیان)

عمارت خانه پدری

آدرس: ایران - یزد - یزد خیابان سیدگلسرخ ، کوچه حسینیه، نبش آتش نشانی، محله لرد کیوان

خانه پدری نگاهی رویایی به گذشته دور و زندگی کردن بر زمانی کوتاه در دورانی خیالی و زمانی ناممکن است.مجموعه عمارت، هتل و رستوران سنتی خانه پدری یزد آماده پذیرایی از شما عزیزان می باشد.

عمارت خانه پدری

باغ دولت آباد

آدرس: ایران - یزد - یزد بلوار دولت آباد، خیابان شهید رجایی

این باغ فوق العاده زیبا، ۲۶۰-۲۷۰ سال پیش  به دستور محمد تقی خان بافقی ساخته شده است و یادگارِ دوران افشاریه و زندیه می باشد.باغ دو تا در دارد، درِ اصلی واقع در بلوارِ دولت آباد الان در حال بازسازی  است ولی از درب واقع در خیابان رجایی می توانید وارد شوید و از آن هشتیه بزرگ و زیباش بگذری و اگه خواستی هم یه کم سوغاتی« صنایع دستی » خریداری کنید.
در اکثر اتاقهای باغ حوض  و بادگیر وجود دارد، این بادگیر که ۳۳ متر ارتفاع دارد، از بلندترین بادگیر های دنیاست و می تواند  به خوبی  یک کولر اطراف را و خنک کند.

باغ دولت آباد

 

 

مجموعه امیر چخماق 

آدرس: ایران - یزد - یزد میدان میرچخماق

این مجموعه شامل تکیه امیر چخماق، مسجد میرچخماق و یه آب انبار بزرگ است.‏ مسجد میر چخماق که تو یزد به مسجد جامع نو هم معروفه در دوره تیموریان به همت امیر جلال الدین چخماق شامی حاکم یزد ساخته شده است. ساخت این مسجد درسال ۸۴۱ به پایان رسید و از نظر زیبایی، وسعت، اهمیت و اعتبار بعد از مسجد جامع قرار دارد.‏در آستانه و سر سرای قسمت شمالی مسجد که به میدان چخماق باز می شود سنگی وجود دارد که متن وقف نامه این مسجد روش حجاری شده است . در دو طرف راهروی شمالی که از آستانه به صحن مسجد وارد می شود شبکه هایی ظریف از کاشی های معرق در پنجره ها نصب شده است. دورخارجی گنبد و روی حاشیه اون عبارت «السلطان ضل الله» به کوفی بنایی تکرار شده است. محراب بخش اصلی ، از کاشی معرق پوشیده شده و نمای طاق ها به صورت زیبایی مقرنس کاری شده  است. درست در وسط این مقرنس کاری ها سنگ مرمر بسیار خوش تراشی نصب شده است . سردر شرقی مسجد دارای کتیبه ای ازکاشی معرق به خط ثلث محمدالحکیم است. گنبد مسجد که خمیده و ترکدار است با کاشی سبز رنگ کاشی کاری شده و دورتا دور اون نیز کتیبه ای به خط کوفی دیده می شود.

مجموعه امیر چخماق

موزه آب (خانه کلاهدوز)

آدرس: ایران - یزد - یزد میدان امیرچخماق، ابتدای خیابان قیام

 موزه آب یزد سال ۱۳۷۹ توسط شرکت سهامی آب منطقه ای یزد افتتاح شد. این موزه در یکی از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد یعنی خانه کلاهدوزها که در سمت شمالی میدان امیرچخماق یزد جای دارد قرار گرفته است. پنج طبقه بودن و گذشتن یک رشته کاریز صدها سال از میان این خانه تاریخی، ویژگی خاص این بناست و در پشت بام این خانه چاهی ِ که با چرخ چاه از آن آب می کشیدند و آب انبار خانه که در طبقه همکفِ رو پر می کردند. ساختمان این بنا ۷۲۰ متر مربعِ و در سال ۱۲۶۶ به دستور حاج علی اکبر کلاهدوز که تاجر معروفی بوده ساخته شده است. در گذشته دو قنات رحیم آباد و زارچ از زیر این خانه عبور می کردند و هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ در زیر این خانه در جریان است

مسجد جامع یزد

آدرس: ایران - یزد - یزد خیابان امام، خیابان مسجد جامع

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویرِ که حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده است. پایه های اصلی مسجد رو ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری  می باشد. بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموریه می باشد. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشیکاری زیبا و منحصربه فرد، شهرت دارد و فوق العاده زیباست

موزه قصر آیینه و روشنایی

آدرس: ایران - یزد - یزد خیابان کاشانی، روبروی بوستان هفت تیر

موزه آیینه و روشنایی یزد در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی، پس از انجام تعمیرات اساسی در خانه "صراف زاده"، افتتاح شد. این موزه با زیر بنای ۸۳۷ متر مربع در باغی مصفا با وسعت ۸۱۷۴ متر مربع قرار دارد. این موزه تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران می باشد و شامل انواع پیه سوز، شمع سوز، نفت سوز و اشیای برقی می باشد. اشیای موجود در این موزه از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز هست. ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ  . حیاط وسیع با استخری در وسط، اتاق های گچ بری و آینه کاری شده رو به استخر، راهروهای تو در تو و حوضخانه از جاذبه های چشم نواز این بنا ست که در زمان پهلوی اول بنا شده است. سبک معماری ترکیبی سنتی و اروپایی شامل اتاق هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس هست. تزئینات اتاق ها شامل گچبری و نقاشی روی دیوار و آیینه کاریِ که حوضخانه بنا بیشترین تزئینات رو دارد. درها و پنجره ها چوبی و مشبک با شیشه های رنگیه و پنجره ها بوسیله لولای جدا شونده بصورت ساده و رنگی در هست.

میدان امیر چخماق

آدرس: ایران - یزد - یزد خیابان امام، میدان امیر چخماق 

«میدان امیرچخماق» اسم میدانی در شهر یزده. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و آب انبار می شه که قدمتشان به دوره تیموریان (قرن ۹ هجری) برمی گردد.در آن دوره امیرجلال الدین چخماق شامی از سرداران شاهرخ تیموری و حاکم یزد بود که با همکاری همسر خود ستی فاطمه خاتون برای آبادانی یزد مجموعه ای شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و مسجد امیرچخماق رو ساخت.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

آدرس: ایران - یزد - یزد محله فهادان، کوچه رختشویخانه، کوچه حمام نو

 مدرسه ضیائیه که به زندان اسکندر هم معروفِ که در سال ۶۳۱ هجری قمری توسط ضیاءالدین حسین رضی بنا و در سال ۷۰۵ هجری قمری توسط پسرانش مجدالدین حسن و شرف الدین علی تکمیل شده است. مدرسه ضیائیه بیش از هفتصد سال پیش محل تدریس بوده و بزرگان و علماء در این محل به بحث و بررسی می پرداختند. گنبد این بنا تماما از خشت خام ساخته شده است، دارای تزئینات و آرایش گچبری نقاشی با آبرنگ طلایی و لاجوردی بوده که در حال حاضر قسمت هایی از آن بر روی گچ سفید باقی مونده. در مورد این بنا روایت های متفاوتی وجود داره که قدمت ساختش رو به زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران نسبت می ده. دلایل شهرت این مدرسه به زندان اسکندر اینه که علاوه بر دور افتادگیش از شهر یزد و مراکز پر رفت و آمد آن، یکسری از افرادی که اسکندر تبعید کرده بود رو هم به اونجا برده بودند.


پارک کوهستان یزد

آدرس: ایران - یزد - یزد در مسیر جاده تفت به یزد

پارک کوهستان یزد، از پر رونق ترین فضاهای سبز شهری یزدِ که در مسیر جاده تفت به یزد ایجاد شده است. در وسط این پارک حوض بزرگی درست شده که آب نمای آن در شب جلوه زیبایی به آن می بخشد. این پارک زیبا، امکانات زیادی از جمله دریاچه مصنوعی، شهربازی، محل چادر زدن مسافرین، آلاچیق های زیبا جهت روزهای آفتابی، چمن کاری و درخت کاری کل محوطه، پیست اسکیت، پیست موتورها و ماشین های کوچک، امکانات قایق سواری در دریاچه ، آبشار مصنوعی همراه جویهای آب زیبا، بوفه و ساندویچ فروشی، محل پارک ماشین ها و بسیاری از امکانات لازم برای مسافرین و سکنه شهر یزد است

.

مهمان خانه فروردین 

آدرس: ایران - یزد - یزد را ه اصلی یزد – بافق، روستای فهرج 

این مهمانسرا در روستای فهرج در ۳۰ کیلومتری شهر یزدِو یکی از زیباترین مهمانسراهای سنتی استان یزد به حساب میاد که از طرف تور ها و گردشگرای این شهر خیلی مورد اسقبال قرار می گیرد.

بافت تاریخی یزد

آدرس: ایران - یزد - یزد بافت تاریخی

بافت تاریخی شهر یزد از میراث تاریخی بشر و از جاذبه های گردشگری ایران به شمار می رود. یزد به عنوان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان شناخته شده که برترین جاذبه های گردشگری، تاریخی و میراث فرهنگی رو در خود جا داده است. شهر یزد در برخی فصول سال اغلب میزبان گردشگرانی می شود که تعدادشان حدود دو برابر جمعیت ساکنانش می رسد. از نارین قلعه، قدیمی ترین بنای خشتی جهان گرفته تا بلندترین بادگیر جهان و قدیمی ترین مسجد ایران و بافت تاریخی مسکونی از جمله آثاری ست که هر سال میلیون ها نفر رو به این منطقه جذب می کنه. تاریخ نویسان معتقدند که قدمت یزد به پیش از اسلام می رسه